MPIA2510V3-2R2-R
DigiKey Part Number
283-MPIA2510V3-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA2510V3-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 2.1A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2.1 A 110mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
58MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)