PTR016V0900-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 7 925
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 9 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR016V0900-TR
DigiKey Part Number
283-PTR016V0900-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V0900-TR
Description
PTC RESET FUSE 16V 9A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
5.5 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
14 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.551" L x 0.122" W (14.00mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
9 A
Height - Seated (Max)
0.862" (21.90mm)
Current - Trip (It)
15.3 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
100 A