SR-5-2.5A-BK
DigiKey Part Number
283-SR-5-2.5A-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR-5-2.5A-BK
Description
FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC RAD
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
EDA/CAD Models
SR-5-2.5A-BK Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
45.0
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.024 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V