23RCFB035CB
DigiKey Part Number
145-23RCFB035CB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23RCFB035CB
Description
CBL CLIP C-TYPE BLACK FIR TREE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, C-Type Black Fir Tree 0.350" (8.89mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
23RCFB035CB Models
Category
Mounting Type
Fir Tree
Manufacturer
Essentra Components
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Width
0.300" (7.62mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.256" (6.50mm)
Type
Clip, C-Type
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Type Attributes
Hinged, Locking
Panel Thickness
0.020" ~ 0.203" (0.51mm ~ 5.16mm)
Opening Size
0.350" (8.89mm)