LXV150-024SW | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 633-1103-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LXV150-024SW |
Description | LED DRIVER CV AC/DC 24V 6.25A |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.25A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 150 W |
Manufacturer EXCELSYS / Advanced Energy | Voltage - Isolation 3.75 kV |
Series | Features OCP, OTP, OVP, SCP |
Packaging Box | Ratings IP67 |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -35°C ~ 70°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Efficiency 93% |
Type Constant Voltage | Termination Style Wire Leads |
Topology AC DC Converter | Size / Dimension 7.84" L x 2.66" W x 1.58" H (199.0mm x 67.5mm x 40.0mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, cULus, EN |
Voltage - Input (Min) 90VAC | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input (Max) 305VAC | Weight 2.3 lbs (1 kg) |
Voltage - Output 24V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 6.25A |