Image for PQ35/20-3F46 is not available
PQ35/20-3F46
DigiKey Part Number
PQ35/20-3F46-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQ35/20-3F46
Description
FERRITE CORE PQ 3F46 2PC SET
Detailed Description
Uncoated 3F46 Ferrite Core PQ Type 1.417" (36.00mm) Length 1.024" (26.00mm) Width Diameter 0.787" (20.00mm) Height
Category
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.291
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Length (le) mm
57.5
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
197.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 35 x 20
Material
3F46
Height
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±25%
Length
1.417" (36.00mm)
Gap
Ungapped
Width
1.024" (26.00mm)