NLDD-1050H | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-NLDD-1050H-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NLDD-1050H |
Description | LED DRIVER CC BUCK 6-52V 1.05A |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.05A 6 ~ 52V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Output 6 ~ 52V |
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. | Current - Output (Max) 1.05A |
Series | Dimming PWM |
Packaging Bulk | Features Remote On/Off, OVP, SCP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 50°C |
Type Constant Current | Efficiency 96% |
Topology Buck | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads |
Voltage - Input (Min) 10V | Size / Dimension 1.26" L x 0.81" W x 0.49" H (32.1mm x 20.5mm x 12.5mm) |
Voltage - Input (Max) 59V | Approval Agency CE, EAC |