FDC-C42-411010001
DigiKey Part Number
5710-FDC-C42-411010001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDC-C42-411010001
Description
CONTROL TEMP/PROC 90-250V PANEL
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller (RTD, Voltage, Current, Type B,C, D, E, J, K,L, N,P, R, S, T, U) 90 ~ 250VAC Panel Mount
Category
Display Type
LCD - Tri Color Characters
Manufacturer
Future Design Controls
Display Characters - Height
0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Series
Voltage - Supply
90 ~ 250VAC
Packaging
Retail Package
Panel Cutout Dimensions
Square - 92.00mm x 92.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Voltage, Current, Type B,C, D, E, J, K,L, N,P, R, S, T, U)
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
-250°C ~ 1800°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC, 0 ~ 150mV
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Output Type
Relay (2)
Features
Terminal Cover, 6 Event Inputs, Auto-Tuning, Sensor Fault Detection, Alarm Signaling
Control Method
On/Off, Proportional (PID)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C