FFC2B35-26-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-26-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B35-26-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B35-26-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-26-G
Description
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.5MM R/A
Detailed Description
26 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC2B35-26-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
26
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)