TR9KI1500CCPIMNAR6B
TR9KI1500CCPIMNAR6B
TR9KI1500CCPIMNAR6B
TR9KI1500CCPIMNAR6B
DigiKey Part Number
1939-1374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9KI1500CCPIMNAR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 36W
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9KI1500CCPIMNAR6B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.13" L x 1.97" W x 1.40" H (105.0mm x 50.0mm x 35.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
36 W