M80-4002001
DigiKey Part Number
M80-4002001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4002001
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-4002001 Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.205" (5.20mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.3mm, 7.55mm
Number of Positions
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
120V
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose, Military
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)