GK220S24-150W
DigiKey Part Number
3986-GK220S24-150W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK220S24-150W
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3000 V
Packaging
Case
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Type
Enclosed
Features
OLP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
6250 mA