DF40B-2.0-12DS-0.4V-58
DF40B-2.0-12DS-0.4V-58
DF40B(2.0)-12DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
H124594TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124594CT-ND - Cut Tape (CT)
H124594DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40B(2.0)-12DS-0.4V(58)
Description
CONN RCPT 12POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40B(2.0)-12DS-0.4V(58) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.077" (1.95mm)
Number of Positions
12
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)