DF40C-24DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11620TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11620CT-ND - Cut Tape (CT)
H11620DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-24DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 24POS SMD GOLD
Detailed Description
24 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-24DP-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)