DF40C-34DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40C-34DS-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40C-34DS-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40C-34DS-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-34DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 34POS SMD GOLD
Detailed Description
34 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-34DS-0.4V(51) Models
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
34
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)