Image for DF40C-40DP-0.4V(58) is not available
DF40C-40DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40C-40DP-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40C-40DP-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40C-40DP-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-40DP-0.4V(58)
Description
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-40DP-0.4V(58) Models
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)