FH12-45S-0.5SH(55) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH12-45S-0.5SH(55) |
Description | CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH12-45S-0.5SH(55) Models |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Positions 45 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.5A |
Termination Solder | Housing Color Beige |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Brown |
Height Above Board 0.079" (2.00mm) | Mating Cycles 20 |