HW1B-M1F10-W
DigiKey Part Number
1885-HW1B-M1F10-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1B-M1F10-W
Description
22MM PUSHBUTTON WHITE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Voltage Rating - AC
110 V
Mfr
Voltage Rating - DC
24 V
Color - Actuator/Cap
White
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)