RY2KS-UDC24V
DigiKey Part Number
1885-1016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RY2KS-UDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
25 ms
Part Status
Active
Release Time
25 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
3 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Coil Resistance
480 Ohms
Load - Max Switching
720VA, 90W
Base Product Number
Coil Current
50 mA