BAS70-02W E6327
DigiKey Part Number
2156-BAS70-02W E6327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-02W E6327
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA PGSCD802
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount PG-SCD80-2
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
100 ps
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
1.5pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Supplier Device Package
PG-SCD80-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Operating Temperature - Junction
150°C