IDK10G65C5XTMA2
DigiKey Part Number
448-IDK10G65C5XTMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IDK10G65C5XTMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IDK10G65C5XTMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDK10G65C5XTMA2
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A PGTO2632
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount PG-TO263-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PG-TO263-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A