IPL60R185P7AUMA1
DigiKey Part Number
IPL60R185P7AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPL60R185P7AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPL60R185P7AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPL60R185P7AUMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 19A 4VSON
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 19A (Tc) 81W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPL60R185P7AUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 280µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1081 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
81W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-VSON-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
185mOhm @ 5.6A, 10V