IPW65R150CFDFKSA2
DigiKey Part Number
448-IPW65R150CFDFKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW65R150CFDFKSA2
Description
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 22.4A (Tc) 195.3W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-41
EDA/CAD Models
IPW65R150CFDFKSA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 900µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
86 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2340 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
195.3W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 9.3A, 10V