IRFP9140NPBF
DigiKey Part Number
IRFP9140NPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP9140NPBF
Description
MOSFET P-CH 100V 23A TO247AC
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 23A (Tc) 140W (Tc) Through Hole TO-247AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRFP9140NPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
97 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
140W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
117mOhm @ 13A, 10V