IXFK27N80Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 800 V 27A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
IXFK27N80Q
DigiKey Part Number
IXFK27N80Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK27N80Q
Description
MOSFET N-CH 800V 27A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
170 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 500mA, 10V