IXTA160N10T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 14 834
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 160A (Tc) 430W (Tc) Surface Mount TO-263-7 (IXTA)
TO-263-7
IXTA160N10T7
DigiKey Part Number
IXTA160N10T7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA160N10T7
Description
MOSFET N-CH 100V 160A TO263-7
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
132 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6600 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
430W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263-7 (IXTA)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 25A, 10V