IXTP26P20P
DigiKey Part Number
238-IXTP26P20P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP26P20P
Description
MOSFET P-CH 200V 26A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 200 V 26A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2740 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 13A, 10V