IXTT140N10P
DigiKey Part Number
238-IXTT140N10P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTT140N10P
Description
MOSFET N-CH 100V 140A TO268
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 140A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
155 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 70A, 10V