IXTX22N100L
DigiKey Part Number
IXTX22N100L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTX22N100L
Description
MOSFET N-CH 1000V 22A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 22A (Tc) 700W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
270 nC @ 15 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7050 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
700W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 11A, 20V