DX07B024JJ3R1600
DX07B024JJ3R1600
USB Type-C Connectors DX07 Series
DX07B024JJ3R1600
DigiKey Part Number
670-2963-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2963-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2963-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07B024JJ3R1600
Description
CONN RCP USB3.1 TYPEC 24P SMD RA
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle; Through Hole
EDA/CAD Models
DX07B024JJ3R1600 Models
Category
Termination
Solder
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A
Voltage - Rated
48V