FI-SE20MRE
DigiKey Part Number
670-2083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-SE20MRE
Description
CONN PLUG 20POS GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Plug Connector Gold
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Detent Lock
Packaging
Tray
Wire Type
Flat Flexible Cable
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Number of Positions
20
Color
Black
Pitch
0.049" (1.25mm)