C0402C100C5GALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 8 325
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3 979
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
YAGEO
Upgrade
KYOCERA AVX
TDK
10 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C0402C100C5GALTU
DigiKey Part Number
399-C0402C100C5GALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C100C5GALTU
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C100C5GALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)