C1206C473J1HACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C473J1HACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C473J1HACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C473J1HACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C473J1HACTU
Description
CAP CER 0.047UF 100V X8R 1206
Detailed Description
0.047 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C473J1HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)