APGA1602SEC/E/KA
DigiKey Part Number
754-1816-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1816-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1816-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APGA1602SEC/E/KA
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2.05V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APGA1602SEC/E/KA Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
150°, 120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
632nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.90mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.30mm
Lens Size
1.60mm x 0.90mm