WP115A10GT
DigiKey Part Number
754-WP115A10GT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP115A10GT
Description
3MM GREEN LED
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 568nm LED Indication - Discrete 2V Radial
Category
Lens Size
3mm, T-1
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bag
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Viewing Angle
50°
Color
Mounting Type
Configuration
Independent
Wavelength - Dominant
Lens Color
Green
Wavelength - Peak
565nm
Lens Transparency
Clear
Package / Case
Radial
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
5.80mm