RK73G1ETTP2001F
DigiKey Part Number
2019-RK73G1ETTP2001FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73G1ETTP2001FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73G1ETTP2001FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73G1ETTP2001F
Description
RES 2K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73G1ETTP2001F Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)