CB037D0104JBA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB037D0104JBA |
Description | CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1812 (4532 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CB037D0104JBA Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.110" (2.79mm) |
Tolerance ±5% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - AC 40V | Applications General Purpose |
Voltage Rating - DC 63V |