CB162D0225JBC
DigiKey Part Number
478-11453-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11453-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11453-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB162D0225JBC
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 63VDC 4030
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 4030 (10276 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB162D0225JBC Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.413" L x 0.299" W (10.50mm x 7.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
63V