F931C106MAA
DigiKey Part Number
478-8237-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8237-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8237-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F931C106MAA
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 3Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F931C106MAA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
16 V