FE52GF8Q0107KB
DigiKey Part Number
478-FE52GF8Q0107KB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FE52GF8Q0107KB
Description
FILM CAPACITORS 600V 100UF 10% E
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.394" (60.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 mOhms