KGP55MR72E475MS2J
DigiKey Part Number
478-KGP55MR72E475MS2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGP55MR72E475MS2JCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGP55MR72E475MS2JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGP55MR72E475MS2J
Description
2220, X7R, 250V, 4700NF, 20%, 2
Detailed Description
4.7 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 2 J-Lead
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.274" (6.95mm)