FGG.0B.302.CYCD42
DigiKey Part Number
FGG.0B.302.CYCD42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.302.CYCD42
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0B.302.CYCD42 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C