FGG.1B.308.CLAD62Z
DigiKey Part Number
1124-1386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.308.CLAD62Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.308.CLAD62Z Models
Current Rating (Amps)
5A
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C