FHG.1B.307.CLAD62
DigiKey Part Number
FHG.1B.307.CLAD62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHG.1B.307.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FHG.1B.307.CLAD62 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
307
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C