PAG.M0.2GL.AC52G
PAG.M0.2GL.AC52G
PAG.M0.2GL.AC52G
DigiKey Part Number
1124-1212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAG.M0.2GL.AC52G
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAG.M0.2GL.AC52G Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
M02
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C