WO-211-20-02-RO
DigiKey Part Number
2090-WO-211-20-02-RO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WO-211-20-02-RO
Description
STEPPER MOTOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Frame Size 11 200.0 Step 1.3 A 24VDC
Category
NEMA Frame Size
Mfr
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Packaging
Tray
Length - Shaft and Bearing
0.787" (20.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.906" (23.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
1.3 A
Coil Resistance
1.9 Ohms
Steps per Revolution
200.0
Features
Round Shaft
Step Angle
1.8°
Rotor Inertia
0.439gcm²
Torque - Holding (oz-in / mNm)
16.6 / 117.22
Base Product Number
Size / Dimension
Square - 1.110" x 1.110" (28.20mm x 28.20mm)