CT-0050-D10 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-CT-0050-D10-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CT-0050-D10 |
Description | CURR SENSE XFMR 50A IN-LINE |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 A Current Sense Transformer Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current Rating (Amps) 50 A |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current Ratio 50:5 |
Packaging Bulk | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Part Status Active | Size / Dimension 2.461" Dia (62.50mm) |