FLNR060.T
DigiKey Part Number
F1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLNR060.T
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 250VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
RK5
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
60A
Size / Dimension
0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC