30R500UMR
DigiKey Part Number
F1985CT-ND - Cut Tape (CT)
F1985TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30R500UMR
Description
PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
14.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
10 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
5 A
Height - Seated (Max)
1.008" (25.60mm)
Current - Trip (It)
10 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Current - Max
40 A