MAC12SNG
DigiKey Part Number
MAC12SNGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAC12SNG
Description
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220AB
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 12 A Through Hole TO-220AB
EDA/CAD Models
MAC12SNG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
90A @ 60Hz